Support quality local journalism. Become a subscriber.

Didn't get a chance to finish your story? Purchase a day pass digital subscription and you'll receive unlimited online access for one day (24 hours). You will have immediate access upon completion of your purchase.

Wednesday, Nov. 13WAPSIE VALLEY volleyball plays Janesville in the first round of the state tournament at US Cellular Center in Cedar Rapids, 8 p.m. on Court Two

Friday, Nov. 22OELWEIN girls basketball hosts SUMNER-FREDERICKSBURG, 6:15 p.m.

OELWEIN boys basketball hosts SUMNER-FREDERICKSBURG, 7:45 p.m.

Monday, Nov. 25OELWEIN girls basketball at Central Elkader, 7:30 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball at Denver, 7:45 p.m.

Tuesday, Nov. 26OELWEIN bowling at North Iowa, 4 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG bowling hosts Tripoli, 4 p.m.

EAST BUCHANAN boys basketball hosts STARMONT, 6 p.m.

EAST BUCHANAN girls basketball hosts STARMONT, 6 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball hosts MFL Mar-Mac, 7:45 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball hosts Kee, 7:45 p.m.

Saturday, Nov. 30

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball vs. Maquoketa Valley at Coe College, 10 a.m.

Monday, Dec. 2EAST BUCHANAN and WAPSIE VALLEY wrestling tournament at North Linn, 5:30 p.m.

OELWEIN boys basketball hosts STARMONT, 6 p.m.

OELWEIN girls basketball hosts STARMONT, 6 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball at Waterloo Christian, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball at Waterloo Christian, 6:15 p.m.

Tuesday, Dec. 3OELWEIN wrestling dual with Postville and Waukon at Nashua-Plainfield, 5 p.m.

STARMONT boys basketball hosts Lisbon, 6 p.m.

STARMONT girls basketball hosts Lisbon, 6 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball hosts Turkey Valley, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball hosts Turkey Valley, 6:15 p.m.

OELWEIN boys basketball hosts JESUP, 7:45 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball hosts JESUP, 7:45 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball at Hudson, 7:45 p.m.

Thursday, Dec. 5STARMONT wrestling dual with North Crawford at MFL Mar-Mac, 6 p.m.

JESUP wrestling hosts dual with Don Bosco and WAPSIE VALLEY, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG wrestling hosts BCLUW and Hudson, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball hosts Crestwood, 7:45 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball at Crestwood, 7:45 p.m.

Friday, Dec. 6INDEPENDENCE wrestling tournament hosting Alburnett, Algona, Ankeny, Carlisle, Christian Brothers, Clarion-Goldfield-Dows, Clear Creek Amana, Crestwood, Des Moines Lincoln, Des Moines Roosevelt, Dubuque Hempstead, Dubuque Senior, Fennimore, Ft. Dodge, Ft. Madison, Iowa City West, Linn-Mar, Lisbon, Maquoketa, Marian Catholic, New Hampton, NORTH FAYETTE VALLEY, Notre Dame, Osage, Pleasant Valley, Prairie, Simley, Smithville, Solon, South Tama, St. Thomas Academy, Waterloo East and Xavier, 4 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY bowling vs. Decorah at Lilac Lanes, 4 p.m.

OELWEIN bowling vs. Forest City at Viper Lanes, 4 p.m.

STARMONT wrestling tournament at Cascade, 4:30 p.m.

STARMONT boys basketball at Easton Valley, 6 p.m.

STARMONT girls basketball at Easton Valley, 6 p.m.

JESUP girls basketball hosts WAPSIE VALLEY, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball hosts Central Elkader, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball hosts Central Elkader, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball hosts Dike-New Hartford, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball at MFL Mar-Mac, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball at MFL Mar-Mac, 6:15 p.m.

JESUP boys basketball hosts WAPSIE VALLEY, 7:45 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball hosts Dike-New Hartford, 7:45 p.m.

Saturday, Dec. 7

INDEPENDENCE wrestling tournament hosting Alburnett, Algona, Ankeny, Carlisle, Christian Brothers, Clarion-Goldfield-Dows, Clear Creek Amana, Crestwood, Des Moines Lincoln, Des Moines Roosevelt, Dubuque Hempstead, Dubuque Senior, Fennimore, Ft. Dodge, Ft. Madison, Iowa City West, Linn-Mar, Lisbon, Maquoketa, Marian Catholic, New Hampton, NORTH FAYETTE VALLEY, Notre Dame, Osage, Pleasant Valley, Prairie, Simley, Smithville, Solon, South Tama, St. Thomas Academy, Waterloo East and Xavier, 7 a.m.

WAPSIE VALLEY wrestling hosts tournament with Anamosa, Central City, Central Springs, Columbus Catholic, Denver, Eagle Grove, HLV, Nashua-Plainfield, North Linn, OELWEIN, Riceville, Rockford, South Winneshiek, Tripoli and Waukon, 8:30 a.m.

JESUP wrestling hosts tournament with AGWSR, Clarion-Goldfield-Dows, Maquoketa, New Hampton, NORTH FAYETTE VALLEY, North Tama, Osage, Postville, Waterloo West and West Branch, 10 a.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG wrestling tournament at Monticello, 11 a.m.

OELWEIN boys basketball at Luther College, TBD

NORTH FAYETTE VALLEY and WAPSIE VALLEY girls basketball tournament at Upper Iowa University, TBD

Monday, Dec. 9

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball at Waukon, 7:45 p.m.

Tuesday, Dec. 10

STARMONT boys basketball hosts Midland, 6 p.m.

STARMONT girls basketball hosts Midland, 6 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball at Dike-New Hartford, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball at Columbus Catholic, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball at South Winneshiek, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball at South Winneshiek, 6:15 p.m.

OELWEIN girls basketball hosts Waverly-Shell Rock, 6:30 p.m.

OELWEIN girls basketball hosts Waverly-Shell Rock, 7:30 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball at Columbus Catholic, 7:45 p.m.

WAPSIE VALLEY boys basketball at Dike-New Hartford, 7:45 p.m.

Thursday, Dec. 12

INDEPENDENCE wrestling dual with Center Point-Urbana at NORTH FAYETTE VALLEY, 6 p.m.

OELWEIN wrestling hosts meet with Charles City, EAST BUCHANAN and South Winneshiek, 6 p.m.

STARMONT boys basketball at WEST CENTRAL, 6 p.m.

STARMONT girls basketball at WEST CENTRAL, 6 p.m.

JESUP wrestling dual with East Marshall and SUMNER-FREDERICKSBURG, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball hosts Maquoketa Valley, 7:15 p.m.

Friday, Dec. 13

OELWEIN bowling hosts Decorah at Oneota Lanes, 4 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG bowling hosts Forest City, 4 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY wrestling hosts dual with Center Point-Urbana and INDEPENDENCE, 6 p.m.

STARMONT boys basketball at Calamus-Wheatland, 6 p.m.

STARMONT girls basketball at Calamus-Wheatland, 6 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball hosts Columbus Catholic, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball at NORTH FAYETTE VALLEY, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball at NORTH FAYETTE VALLEY, 6:15 p.m.

OELWEIN boys basketball hosts Waukon, 7:30 p.m.

OELWEIN girls basketball at Waukon, 7:30 p.m.

WAPSIE VALLEY boys basketball hosts Columbus Catholic, 7:45 p.m.

Saturday, Dec. 14

SUMNER-FREDERICKSBURG wrestling tournament at Aplington-Parkersburg, 9 a.m.

NORTH FAYETTE VALLEY wrestling tournament at South Winneshiek, 10 a.m.

OELWEIN wrestling hosts tournament with Byron, Clayton Ridge, Edgewood-Colesburg, JESUP, Monticello, North Tama, St. Ansgar, STARMONT, Tipton and Waterloo East, 10 a.m.

Monday, Dec. 16

EAST BUCHANAN, INDEPENDENCE, NORTH FAYETTE VALLEY and WAPSIE VALLEY wrestling at West Delaware Invitational, 5 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball at Union, 6:15 p.m.

WAPSIE VALLEY boys basketball at Union, 7:45 p.m.

Tuesday, Dec. 17

NORTH FAYETTE VALLEY wrestling hosts dual with Maquoketa Valley and New Hampton, 5:30 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG wrestling at West Fork, 5:30 p.m.

OELWEIN wrestling hosts dual with EAST BUCHANAN and South Winneshiek, 6 p.m.

STARMONT wrestling meet at Central City, 6 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball at Postville, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball at Postville, 6:15 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball at Aplington-Parkersburg, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball at South Winneshiek, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball at South Winneshiek, 6:15 p.m.

OELWEIN girls basketball at Decorah, 7:30 p.m.

OELWEIN boys basketball hosts Decorah, 7:30 p.m.

WAPSIE VALLEY boys basketball at Union, 7:45 p.m.

Thursday, Dec. 19

STARMONT wrestling dual with North Linn at Maquoketa Valley, 6 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball at New Hampton, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball at New Hampton, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball hosts Tripoli, 6:15 p.m.

OELWEIN wrestling hosts meet with New Hampton, 7:30 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball hosts Tripoli, 7:45 p.m.

Friday, Dec. 20

INDEPENDENCE and WAPSIE VALLEY wrestling tournament at Young Arena (Battle of Waterloo), 9 a.m.

STARMONT boys basketball hosts North Linn, 6 p.m.

STARMONT girls basketball hosts North Linn, 6 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY boys basketball hosts Clayton Ridge, 6:15 p.m.

NORTH FAYETTE VALLEY girls basketball hosts Clayton Ridge, 6:15 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG girls basketball hosts Union, 6:15 p.m.

WAPSIE VALLEY girls basketball hosts Gladbrook-Reinbeck, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL boys basketball at Postville, 6:15 p.m.

WEST CENTRAL girls basketball at Postville, 6:15 p.m.

OELWEIN girls basketball at Charles City, 6:30 p.m.

OELWEIN boys basketball at Charles City, 7:45 p.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG boys basketball hosts Tripoli, 7:45 p.m.

WAPSIE VALLEY boys basketball hosts Gladbrook-Reinbeck, 7:45 p.m.

Saturday, Dec. 21

INDEPENDENCE and WAPSIE VALLEY wrestling tournament at Young Arena (Battle of Waterloo), 9 a.m.

NORTH FAYETTE VALLEY wrestling tournament at North Linn, 10 a.m.

STARMONT wrestling hosts tournament with EAST BUCHANAN, JESUP and OELWEIN, 10 a.m.

SUMNER-FREDERICKSBURG wrestling tournament at West Hancock, 10 a.m.

Monday, Dec. 23

OELWEIN wrestling tournament at Center Point-Urbana, 5 p.m.