Support quality local journalism. Become a subscriber.

Didn't get a chance to finish your story? Purchase a day pass digital subscription and you'll receive unlimited online access for one day (24 hours). You will have immediate access upon completion of your purchase.

Dick Politt Go-Hawk Classic Cross Country Results

Team and individual results from the Dick Politt Go-Hawk Classic cross country meet at Wartburg College in Waverly on Tuesday, Sept. 10.

BOYS Team Results

1. Western Dubuque 16

2. Waverly-Shell Rock 23

3. Decorah 27

4. Center Point-Urbana 38

5. Grundy Center 57

6. Denver 58

7. Mason City 60

8. Charles City 80

9. Crestwood 87

10. Webster City 99

11. West Delaware 104

12. Waukon 109

13. Hudson 139

14. Aplington-Parkersburg 163

15. Hampton-Dumont 189

16. Independence 285

Non-Qualifying Teams

Clarksville

Nashua-Plainfield

New Hampton

Oelwein

Riceville

Tripoli

Wapsie Valley

Boys Middle School 1 Mile Top Five

1. Logan Rathbun, Denver 5:29

2. Talan Lafrentz, Denver 5:30

3. Miles Rust, Hampton-Dum 5:36

4. Carson Haase, Denver 5:46

5. Caleb Kerkove, Waterloo 5:48

Boys Freshman 5K Top Five

1. Jake Mulert, Denver 19:14

2. Nathan O’Neill, Waukon 19:22

3. Caden Kueker, W-SR 19:24

4. Kevin Carney, Mason City 19:29

5. Caleb Hoins, W-SR 19:55

Boys Sophomore 5K Top Five

1. Andrew Cummer, W-SR 17:22

2. Eli Larson, CPU 17:52

3. Eli Naumann, W Dubuque 17:53

4. Ethan Govern, Crestwood 18:47

5. Izaak Eichinger, Decorah 18:51

Boys Junior 5K Top Five

1. Brady Hogan, Decorah 16:42

2. Luke Post, CPU 16:43

3. Cade Messer, W Dubuque 17:08

4. Mason Bach, CPU 17:17

5. Christian Rodriguez, Mason City 17:25

Boys Senior 5K Top Five

1. Kale Cartee, W Dubuque 17:34

2. Austin Huberty, W Dubuque 17:34

3. Spencer Peterson, Decorah 17:42

4. Ben Mulert, W Dubuque 17:44

5. Connor Coyle, W Dubuque 17:45

Women’s Team Results

1. Denver 28

2. Decorah 29

3. Aplington-Parkersburg 29

4. Western Dubuque 30

5. Center Point-Urbana 36

6. Mason City 60

7. Waukon 61

8. Charles City 67

9. Waverly-Shell Rock 68

10. Nashua-Plainfield 71

11. Crestwood 87

12. Independence 113

13. West Delaware 121

Non-Qualifying Teams

Clarksville

Grundy Center

Hampton-Dumont

Hudson

Janesville

New Hampton

Oelwein

Riceville

Tripoli

Wapsie Valley

Webster City

Girls Middle School 1 Mile Top Five

1. Clare Wright, Jesup 5:59

2. Bella Louvar, Independence 6:05

3. Savannah Schneider, Hudson 6:06

4. Quinnlyn Schultz, A-P 6:06

5. Mkenzie Wilson, Jesup 6:07

Girls Freshman 5K Top Five

1. Amber Homan, Denver 20:26

2. Rebecca Anderson, Decorah 21:45

3. Lia Hovenga, A-P 22:55

4. Marleigh Louvar, Indee 23:26

5. Laci Even, Denver 23:38

6. Kyla Foy, W-SR 23:38

Girls Sophomore 5K Top Five

1. Chloe Ristau, Denver 21:13

2. Kay Fett, CPU 21:24

3. Lydia Staudt, Charles City 21:36

4. Kora Katcher, CPU 21:41

5. Audrey Biermann, W Dub 21:50

Girls Junior 5K Top Five

1. Emma Hoins, W-SR 19:27

2. Lauren Klein, W Dubuque 19:54

3. Elly Burds, W Dubuque 19:56

4. Kiki Connell, Charles City 21:00

5. Leila Johnson, Decorah 21:41

Girls Senior 5K Top Five

1. Adrianna Katcher, CPU 19:34

2. Sophia Jungling, A-P 19:53

3. Hannah Thomas, Mason City 20:43

4. Megan Johnson, A-P 20:52

5. Grace Beck, Denver 21:12