Support quality local journalism. Become a subscriber.

Didn't get a chance to finish your story? Purchase a day pass digital subscription and you'll receive unlimited online access for one day (24 hours). You will have immediate access upon completion of your purchase.

WATERLOO – The following are Hawkeye Community College spring semester graduates and their programs of study. Graduates are listed in alphabetical order by hometown.

Allison: Mystie Hummel, Associate of Applied Arts, Early Childhood Education, Presidential Honors; Lakiesha Wessels, Diploma, Practical Nursing.

Clarksville: Jay Johnson, Diploma, CNC Machining Technology; Kaitlyn Taylor, Diploma, Practical Nursing; Brian Watson, Associate of Applied Science, Industrial Automation Technology.

Denver: Elizabeth Appel, Diploma, Practical Nursing; Joshua Dirks, Associate of Applied Science, Natural Resources Management, High Honors; Jacob Ellgren, Associate of Applied Science, Sustainable Construction & Design; Austin Goreham, Associate of Applied Science, Sustainable Construction & Design; Antonio Graber, Diploma, Industrial Equipment Maintenance; Tyler Kroeze, Certificate, Electronics Installer; Skyler Widner, Associate of Arts, Liberal Arts, High Honors.

Fairbank: Jordan Cowell, Associate of Applied Science, Industrial Automation Technology; Emily Little, Associate of Applied Science, Dental Hygiene; Riley Little, Associate of Applied Science, Industrial Automation Technology; Riley McDaniel, Certificate, CNC Machine Set-Up Specialist; Mikhail Schwartzel, Associate of Applied Science, Animal Science.

Fredericksburg: Tanner Allison, Associate of Applied Science, Ag Power Technology; Luis Rivera, Associate of Arts, Liberal Arts; Dillon Thein, Associate of Applied Arts, Collision Repair and Refinishing.

Greene: Morgan Davis, Associate of Applied Arts, Dental Hygiene; Trae Ulrich, Associate of Applied Science, Sustainable Construction & Design.

Janesville: John Berry, Associate of Applied Science, CNC Machining & Tool Making Technology, Honors; Nicole Destival, Associate of Applied Science, Medical Administrative Assistant, and Diploma, Medical Secretary, both With Honors; Jesse Watters, Certificate and Diploma, Welding.

Nashua: Kaitlyn Betsinger, Associate of Applied Science, Ag Business Management; Tabatha Caswell, Diploma, Practical Nursing; Sean Connor, Associate of Arts, Criminal Justice; Emily Hammond, Diploma, Accounting Technician; Haley Hillesheim, Diploma, Practical Nursing, High Honors; April Lines, Associate of Applied Science, Ag Business Management; Jared Whitinger, Associate of Applied Science, Marketing Management.

Readlyn: Christian Baumgartner, Associate of Arts, Criminal Justice, High Honors; Brady Bockholt, Associate of Applied Science, Industrial Automation Technology, Honors; Destiny Rader, Associate of Arts, Liberal Arts.

Shell Rock: McKenzie Feckers, Associate of Applied Science, Ag Business Management, High Honors; Chaska Hunt, Associate of Applied Science, Diesel Truck Technology; Abrah Luchtenburg, Diploma, Practical Nursing; Karlie Wosepka, Diploma, Early Childhood Education.

Sumner: Lianna Bartlett, Associate of Arts, Liberal Arts; Kelsey Craun, Associate of Applied Science, Ag Business Management, High Honors; Hannah Green, Associate of Applied Science, Accounting, and Diploma, Accounting Technician; Carter Matt, Associate of Applied Science, Civil and Construction Engineering Technology, High Honors; Kyler Pagel, Associate of Applied Science, Animal Science; Evan Webb, Associate of Arts and Associate of Science, Liberal Arts.

Tripoli: Erin Moeller, Associate of Applied Science, Medical Billing and Coding Associate, and Diploma, Medical Insurance Coding Specialist, both High Honors; Amanda Rustad, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors.

Waverly: Hunter Bushman, Diploma; Welding, High Honors; Marshall Bushman, Associate of Arts, Liberal Arts; Noah Dilly, Associate of Arts, Liberal Arts, High Honors; Jess Dunagan, Associate of Applied Science; Civil and Construction Engineering Technology, Honors; Jacob Kaisand, Associate of Applied Science, CNC Machining & Tool Making Technology, Presidential Honors; Sydnie Mahoney, Associate of Applied Science, Human Resource Management; Reece Masker, Associate of Arts, Liberal Arts; Nathanael Settje, Associate of Applied Science, Web Programming & Development, High Honors.